سفتازیدیم

چاپ مقاله

CEFTAZIDIME

سفتازیدیم ازسفالوسپورین‌های‌ نسل‌ سوم‌ است‌ که‌ بر علیه‌ باکتری‌های‌ گرم‌ منفی‌ به ‌ویژه‌ گونه‌های‌ پسودوموناس‌ موثر است.‌ سفالوسپورين هاي نسل سوم نسبت به نسل اول فعالیت نسبتاً کمتری بر ضد کوکسی های گرم مثبت دارند ولی نسبت به بتالاکتامازهای هموفیلوس آنفلانزا، و نیسریاگنوره و موراکسلا کاتارالیس بسیار مقاوم هستند. بعضی از سفالوسپورين هاي نسل سوم مانند سفتازيديم روی پسودوموناس آئروژینوزا اثر خوبي دارند ولی اثرشان روی کوکسی های گرم مثبت از بقیه کمتر است.

سفتازیدیم می تواند به CSF خوب نفوذ کند و در درمان مننژیت بکار می رود. این دارو در درمان ‌عفونتهای‌ ناشی‌ از باکتری‌های‌ گرم‌ مثبت ‌و گرم‌ منفی‌ حساس‌ به‌ دارو از جمله‌ عفونتهای‌ مجاری‌ صفراوی‌، فیبروز سیستیک‌، عفونتهای‌تنفسی‌، درمان‌ بیماری‌های عفون‍ی در بیمارانی که‌ سیستم‌ ایمن‍ی آنها تضعیف ‌شده‌ است‌، پریتونیت‌، پنومونی، سپتی سمی، عفونتهای‌ پوست‍ی و پیشگیری از بروز عفونت‌ پس‌ از اعمال‌جراحی مصرف‌ می‌شود.

مكانيسم اثر

مانند پنی سیلینها بر دیواره باکتریها موثرند. سفتازیدیم از طریق مهار سنتز دیواره سلول باکتری موجب ناپایداری اسموتیک باکتری شده و آثار باکتریسیدی دارد.

فارماكوكينتيك

اوج غلظت سرمي دارو يك ساعت پس از تزريق عضلاني به دست مي آيد. نيمه عمر پلاسمايي دارو حدود ۲ ساعت است كه در صورت عيب كار كليه افزايش مي يابد. اين دارو در صفرا ترشح مي شود. دفع سفتازيديم عمدتآ كليوي و از طريق فيلتراسيون گلومرولي است.

اطلاعات جانبی

تب، لرز، بیحالی، تعریق و کاهش وزن علایم احتمالی عفونت می باشند. بروز این علایم حین درمان با سفتازیدیم، ممکن است حاکی از تشدید بیماری شما یا اضافه شدن عفونت جدید به بیماری قبلی باشد. سفتازیدیم می تواند موجب ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون قند ادراری شود. اگر سفتازیدیم به درون رگ شما تزریق می شود، بهتر است با علایم عفونت جلدی ناشی از آنژیوکت آشنا باشید؛ در صورت بروز درد، گرمی، قرمزی، تورم و تحریک در ناحیه تزریق به کادر پزشکی اطلاع دهید. تاثیر قرص های پیشگیری از بارداری هنگام استفاده از سفتازیدیم ممکن است کاهش یابد.

 

 

کودکان و زنان باردار یا شیرده

در صورت تشخیص پزشک معالج، سفتازیدیم در کودکان قابل استفاده است و در حاملگی نیز بی خطر می باشد. مصرف سفتازیدیم در دوران شیردهی باید با احتیاط انجام شود، چرا که ممکن است باعث بروز اسهال، عفونت قارچی دهان یا واکنش های آلرژیک در شیرخوار شود.

طريقه مصرف سفتازیدیم

سفتازیدیم درون عضلات بزرگ (مثل باسن) تزریق، یا درون سرم ریخته و در مدت حدود ۳۰ دقیقه درون رگ تزریق می شود. بسته به نظر پزشک معالج شما، این دارو ۲ تا ۴ بار در شبانه روز به شما تزریق خواهد شد. هنگام تزریق عضلانی سفتازیدیم می توان جهت کاهش درد، دارو را با لیدوکائین (نوعی ماده بی حس کننده) مخلوط کرد. پس از اضافه کردن آب مقطر به ویال، محلول حاصل را به دقت بررسی کنید. ماده حاصل باید شفاف و عاری از هر گونه ذره شناور باشد. در صورت وجود تغییر رنگ، اجسام خارجی درون محلول یا نشت محلول از سرم محتوی دارو از تزریق آن خودداری کنید. دارو را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف و از تغییر دوز یا قطع مصرف دارو بدون اجازه پزشک پرهیز نمایید. در صورت توقف خودسرانه دوره درمان، ممکن است عفونت شما تشدید شده و حتی نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا کنید.

تداخلات دارويي

در صورت مصرف همزمان سفتازیدیم یا سایر سفالوسپورین ها با آمینوگلیکوزیدها مثل جنتامایسین و وانکومایسین، احتمال آسیب کلیوی افزایش می یابد. اثرات ضد انعقادی وارفارین ممکن است در صورت مصرف همزمان با اين دارو افزايش يابد.

موارد منع مصرف

سفتازیدیم نباید در افراد دچار آلرژی یا حساسیت شدید به سایر سفالوسپورین ها و پنی سیلین ها و نیز در مبتلایان به پورفیری (نوعی بیماری خونی) استفاده شود.

عوارض جانبي

عوارض‌ شامل اسهال‌ و بندرت‌ کولیت‌ وابسته ‌به‌ آنتی‌بیوتیک‌، تهوع‌، استفراغ‌، احساس ‌ناراحتی‌ در شکم‌، سردرد، واکنش‌های‌آلرژیک‌ (شامل‌ بثورات‌ جلدی‌، خارش‌، کهیر، تب‌ و درد مفاصل‌ و آنافیلاکسی‌)، اریتم‌ مولتی‌ فرم‌، نکرولیز سمی‌ پوست‌، اختلال‌ در آنزیم‌های‌ کبدی‌، هپاتیت‌ و یرقان‌ کلستاتیک‌ گذرا، تاكنون گزارش شده است.

شركت داروسازي آفاشيمي در راستاي افزايش توليد محصولات تزريقي از طبقه سفالوسپورين ها در مهر ماه گذشته اقدام به راه اندازي توليد ويال سفتازيديم در دوزهاي gr1، mg500 و gr2 نمود و اولين بچ هاي اين محصول تزريقي با استفاده از تكنولوژي كمپاني هاي بوش آلمان و Fedegari توليد گرديد. اميد است با عزم جدي مديران و كاركنان اين واحد در گسترش و تنوع توليد آنتي بيوتيك هاي تزريقي و خوراكي، توليد اين محصول، گامي مؤثر در جهت تآمين نياز درمان و سلامت جامعه باشد.

  • تاریخ انتشار : 2020/12/7
  • نظرات : بدون نظر
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :