سفپیم

چاپ مقاله

سفپیم

ویال تزریقی سفپیم که حاوی سفپیم هیدروکلراید مونو هیدرات می باشد یک آنتی بیوتیک تزریقی  از نسل چهارم سفالوسپورین ها می باشد. که در سه شکل ویال تزریقی ۵۰۰ میلی گرم، ۱ گرم و ۲ گرم در بازار دارویی عرضه می گردد.

مکانیسم اثر: 

این دارو اثر باکتریسیدال خود را از طریق مهار سنتز دیواره سلولی اعمال می کند و معمولآ بر علیه میکروارگانیسم های گرم مثبت و گرم منفی فعال می باشد.


فارماکوکينتيک:
جذب: پس از تزريق عضلاني به صورت کامل جذب مي‌ شود
پخش: به صورت گسترده پخش مي‌ شود. پيوند پروتئيني آن حدود ۲۰% مي‌ باشد
متابوليسم: به سرعت متابوليزه مي‌ شود
دفع : حدود ۸۵% به صورت داروي تغيير نيافته، کمتر از ۱% به صورت متابوليت، ۸/۶% به صورت اکسيد و ۵/۲% به صورت اپيمر سفپيم در ادرار ترشح مي‌ شود

هشدارها:

در صورت بروز هر گونه حساسیت به دارو مصرف دارو را متوقف نمایید. در حساسیت های شدید نیاز به اقدامات سریع پزشکی می باشد.

دارو را در فواصل زمانی منظم مصرف نمایید و دوره درمان را کامل نمایید.

چنانچه علائم بیماری بهبود نیافت پزشک را مطلع نمایید.

در صورت بروز اسهال با پزشک تماس حاصل نمایید و از مصرف خودسرانه داروی ضداسهال خودداری نمایید.

این دارو ممکن است سبب بروز اشتباه در نتیجه آزمایش قند (به روش آزمایش ادرار) شود لذا قبل از تغییر در دوز مصرفی داروی ضد دیابت پزشک خود را مطلع نمایید.

در بیماران دارای نارسایی سیستم کلیوی دوز مصرفی باید مطابق با شدت بیماری تنظیم گردد.

موارد و مقدار مصرف دارو:

مقدار مصرف دارو را پزشک تعیین میکند. ولی مقدار مصرف معمولی دارو به شرح زیر می باشد:

بزرگسالان:

در درمان عفونتهاي داخل شکمی پیچیده: میزان ۲ گرم داخل وریدی به همراه مترونیدازول هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۰-۷ روز.

در درمان سپتی سمی، عفونت متوسط تا شدید پوست و بافت های نرم و عفونت شدید دستگاه ادراری: میزان ۲ گرم داخل وريدي هر ۱۲ ساعت برای مدت ۱۰ روز .

در درمان نوتروپنی تب دار: میزان ۲ گرم داخل وریدی هر ۸ ساعت به مدت ۷ روز يا تا برطرف شدن نوتروپني.

توجه: در درمان نوتروپنی تب دار، در بیمارانی که تب آنها برطرف شده اما نوتروپنی بیش از ۷ روز ادامه داشته باشد، نیاز به ادامه درمان با آنتی بیوتیک باید مجددا ارزیابی شود.

در درمان پنومونی متوسط تا شدید میزان ۲-۱ گرم داخل وریدی هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۰ روز.

در درمان عفونت خفیف تا متوسط دستگاه ادراری: میزان ۵۰۰ میلی گرم تا ۱ گرم داخل وريدي يا عضلاني هر ۱۲ ساعت به مدت ۷ تا ۱۰ روز.

کودکان:

در درمان پنومونی متوسط تا شدید، عفونت متوسط تا شدید پوست و بافت های نرم، عفونت خفیف تا متوسط دستگاه ادراری: در نوزادان و کودکان ۲ ماه تا ۱۶ سال (با وزن كمتر از ۴۰ کیلوگرم) میزان ۵۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن داخل وریدی هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۰ روز (براي عفونت مجاري ادراري به مدت ۷ تا ۱۰ روز.

در درمان عفونت شديد دستگاه ادراری: در نوزادان و کودکان ۲ ماه تا ۱۶ سال (با وزن كمتر از ۴۰ کیلوگرم) میزان ۵۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزريق عضلاني يا داخل وریدی هر ۱۲ ساعت به مدت ۷ تا ۱۰ روز.

در درمان نوتروپنی تب دار: در نوزادان و کودکان ۲ ماه تا ۱۶ سال (با وزن كمتر از ۴۰ کیلوگرم) میزان ۵۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن داخل وریدی هر ۸ ساعت به مدت ۷ روز يا تا برطرف شدن نوتروپني.

حداکثر مقدار مصرف در كودكان نبايد از مقدار توصيه شده در بزرگسالان تجاوز نمايد.

عوارض جانبي:

هر دارو به موازات اثر درماني مطلوب ممكن است باعث بروز برخي از عوارض ناخواسته گردد. با توجه به اينكه تمام اين عوارض در يك فرد ديده نمي شود، در صورت بروز هر يك از عوارض زير با پزشك خود مشورت نماييد:

عوارض خوني نظير ائوزينوفيلي، نوتروپنی، ترومبوسيتوپني، لوكوپني، كم خوني هموليتيك و آگرانولوسيتوز، واكنشهاي حساسيتي نظير تب، خارش و بثورات جلدي، ترومبوفلبيت پس از تزریق وریدی، درد در محل تزریق پس از تزریق عضلانی، نفروتوکسیسیتی (در دوزهای بالا در بیماران مسن با سابقه نارسائی کلیوی یا در مواردی که همزمان با داروهای نفروتوکسیک مانند آمینوگلیکوزیدها مصرف شود)، افزایش فعالیت    آنزیم های کبدی، تشنج و علائم سمیت مغزی (به ویژه در دوز های بالا)، عوارض گوارشی مانند تهوع، اسهال ، استفراغ و کولیت پسودوممبران.

تداخل دارويي:

از مخلوط کردن سفپیم با محلول آمپی سیلین با غلظت بیشتر از ۴۰ میلی گرم در میلی لیتر، آمینوفیلین، جنتامایسین، مترونیدازول، نتیل مایسین، توبرامایسین یا ونکومایسین خودداری نمائید. در صورت نياز به تجويز همزمان با سفپيم، اين داروها بايد در دو نقطه جداگانه تزريق شوند
استفاده همزمان با آمينوگليکوزيدها، ممکن است ريسک سميت کليوي و گوشي را افزايش دهد
استفاده همزمان با ديورتيکهاي قوي مانند فوروزمايد ممکن است خطر سميت کليوي را افزايش دهد

مصرف در بارداری و شیردهی:

بارداری: این دارو در گروه بندی FDA در گروه B قرار دارد. مصرف این دارو در دوران بارداری باید با نظرپزشک متخصص باشد.

شیردهی: سفپیم به میزان کم در شیر ترشح می شود بنابراین منافع دارو در برابر ضررهاي آن سنجیده می شود.

 

 

 

 

 

اشكال دارويي و بسته بندي سفپیم در آفا شیمی:

  • ویال تزریقی سفپیم ۵۰۰ میلی گرم: هر ویال حاوی ۵۰۰ میلی گرم سفپیم ( بصورت هیدروکلراید منو هیدرات) می باشد و در جعبه ۲۰ عددی همراه برگه راهنما بسته بندی می گردد.
  • ویال تزریقی سفپیم ۱گرم: هر ویال حاوی ۱ گرم سفپیم ( بصورت هیدروکلراید منو هیدرات) می باشد و در جعبه ۲۰ عددی همراه برگه راهنما بسته بندی می گردد
  • ویال تزریقی سفپیم ۲ گرم: هر ویال حاوی ۲ گرم سفپیم ( بصورت هیدروکلراید منو هیدرات) می باشد و در جعبه ۲۰ عددی همراه برگه راهنما بسته بندی می گردد

این محصول دردوز های ذکر شده فوق در شرکت داروسازی آفاشیمی تولید گردیده و به زودی به بازار دارویی کشور عرضه خواهد گردید.

  • تاریخ انتشار : 2020/12/7
  • نظرات : بدون نظر
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :